WYCIECZKI PO PRZEMYŚLU I OKOLICACH - przewodnicy Przemyśl

Idź do spisu treści

Menu główne:

WYCIECZKI PO PRZEMYŚLU I OKOLICACH

Przemyśl 3h - trzynaście wieków w trzy godziny - krótko i różnorodnie

Jeśli masz mało czasu, proponujemy krótkie i różnorodne zwiedzanie. Zobaczysz panoramę miasta zza tarcz zegarów katedralnych. Dowiesz się, co zrobił Władysław Jagiełło, gdy na przemyski zamek dotarła wiadomość o narodzinach jego pierworodnego syna? Co łączy klasztor reformatów z liberum veto? Jak zdradzono Hugo Kołłątaja? Dlaczego Przemyśl jest zagłębiem fajkowym Polski?

Przemyśl - Wieża Katedralna

Zwiedzanie na trasie: bunkier Mołotowa - wzgórze zamkowe - dwie katedry rzymsko- i grekokatolicka - wejście na Wieżę Katedralną - dzwony, zegary i panorama miasta - rynek z podcieniami - Szwejk na skrzyni amunicyjnej - przemyskie podziemia - kościół karmelitów - mury miejskie - dzielnica ruska - Wieża Zegarowa - ławeczka-fajeczka - ul. Franciszkańska - dworzec główny
______________________________________________________________________________________________________________________________

Przemyśl 4h - Zniesienie i Stare Miasto - intensywnie i ciekawie

Stare Miasto położone jest amfiteatralnie na stoku Zniesienia, opadającego ku dolinie Sanu. We wczesnym średniowieczu usypano tam tajemniczy Kopiec Tatarski, wewnątz którego mają znajdować się wielkie skarby. Czy je odkryto, odpowiedzą przewodnicy przemyscy. Cztery godziny to optymalny czas na ciekawe zwiedzanie Przemyśla. Poznasz nie tylko jego historię i najważniejsze zabytki, ale zdążysz odwiedzić też jedno z przemyskich muzeów czy odpocząć w kawiarni na słynnych lodach z kazimierzowskiej. Spacer urozmaicą anegdoty o królach i cesarzach, legendy o duchach, opowieści o bohaterach. Dowiesz się między innymi: jakie cuda czynił papież Jan Paweł II, dlaczego symbolem miasta jest niedźwiedź, czemu dworzec wyglada jak pałac a cerkiew mieści się w kościele?

Przejazd na Zniesienie - punkt widokowy i Fort XVI, możliwość spaceru na Kopiec Tatarski. Powrót na Stare Miasto, zwiedzanie na trasie: synagoga - dworzec - dzielnica ruska - mury miejskie - kościół karmelitów - katedra grekokatolicka z wielkim ikonostasem - kościół franciszkanów - rynek z podcieniami - Szwejk na skrzyni amunicyjnej - katedra rzymskokatolicka - Wieża Katedralna - zamek kazimierzowski. Do wyboru zwiedzanie jednego z trzech muzeów: Dzwonów i Fajek LUB Twierdzy Przemyśl LUB Archidiecezjalnego. Muzea - płatne. W zależności od czasu możliwość wejścia na Wieżę Katedralną.
______________________________________________________________________________________________________________________________

Krasiczyn 2h - perła polskiego renesansu

Przewodnicy przemyscy twierdzą, że być w Przemyślu i nie zwiedzić Krasiczyna, to tak jak być w Rzymie i nie odwiedzić Watykanu. Zamek zachwyca architekturą, sgrafittami, wystrojem kaplicy, historią rodów Krasickich i Sapiehów. Co perłę polskiego renesansu łączy ze Zbarażem, rozsławionym przez Henryka Sienkiewicza w "Ogniem i Mieczem"? Sanktuarium MB Zbaraskiej położone między Przemyślem a Krasiczynem. Przed adorowanym tutaj obrazem modlili się królowie polscy, książęta i obrońcy Zabaraża w czasie powstania Chmielnickiego.

Przejazd z Przemyśla do Krasiczyna - ok. 15 min. Zwiedzanie: zamku z zewnątrz - dziedziniec, sgrafitta, baszty oraz wspaniałego parku - drzewa rodowe, zabytkowe aleje, staw dolny i górny. Wstęp na teren zespołu płatny. W drodze powrotnej do Przemyśla - sanktuarium ze słynnym obrazem MB Zbaraskiej. Zwiedzanie zamku wewnątrz tylko z przewodnikiem muzealnym - dodatkowo płatne, ok. 45 min, konieczna rezerwacja.
______________________________________________________________________________________________________________________________

Arboretum w Bolestraszycach 2h - w ogrodzie barw i zapachów

Ogladaj, wąchaj, dotykaj i smakuj - to motto jedynego na Pdkarpaciu arboretum, które przyciąga niepełnosprawnych, dzieci, rodziny i grupy. Zapraszamy na dwugodzinną przygodę do miejsca gdzie, zabytkowa architektura tonie w magnoliach, cisach, miłorzębach. Gdzie zza bujnych pergoli wyzierają dzieła sztuki, a alejki wiją się wsród kolorowych kobierców kosaćców, azali, wrzosów. Gdzie można spacerowac po stawach, kryć się w wiklinowym labiryncie albo zwiedzać muzeum ptaków i owadów. A może uda się zdobyć przepis na derenia kiszonego, wpisanego na "unijną" listę produktów regionalnych.

Przejazd z Przemyśla do Bolestraszyc - ok. 15 min. Zwiedzanie-spacer po arboretum: ogród sensualny, stawy, dwór malarza Piotra Michałowskiego, ekspozycje muzealne, kościółek, aleje drzew i krzewów oraz inne atrakcje. Powrót do Przemyśla.
______________________________________________________________________________________________________________________________

Kalwaria Pacławska 4h - w dolinie Cedronu

Pięćdziesiąt lat po założeniu Kalwarii Zebrzydowskiej, A.M.Fredro fundował, 25 km na południe od Przemyśla - Kalwarię Pacławską. Sprowadził franciszkanów, pobudował kaplice, wystarał się o cudowny obraz Matki Boskiej z Kamieńca Podolskiego. Topografia tego miejsca przypomina krajobraz Jerozolimy. Rzeka Wiar nosi na tym odcinku nazwę Cedron. Nad doliną górują wzgórza: G.Oliwna, Kalwaria, Golgota, na których rozsianych jest ponad 40 kaplic dróżkowych. W centrum stoi zabytkowy zespół kościelno-klasztorny franciszkanów. Równie cenną atrakcją doliny jest najstarsza w Polsce cerkiew - obronna, gotycka z bizantyjskimi freskami we wnętrzu.

Przejazd z Przemyśla do Kalwari Pacławskiej - ok. 40 min. Zwiedzanie kościoła franciszkanów i zabytkowych kaplic, panorama doliny Wiaru (Cedronu) z wieży widokowej. Przejazd doliną Wiaru do Posady Rybotyckiej - zwiedzanie najstarszej cerkwi w Polsce. Powrót do Przemyśla.
______________________________________________________________________________________________________________________________

Twierdza Przemyśl 2h - dwa forty w dwie godziny
Dzisiaj Twierdza Przemyśl to kilkadziesiąt fortów rozrzuconych wokół Przemyśla. Aby ją zwiedzić trzeba wyjechać około 10 km od centum miasta. Dla własnego komfortu warto mieć z sobą latarkę. W Przemyślu znajdują się ekspozycje muzealne oraz makieta twierdzy.

Wariant I - wschodni odcinek obronny
Zwiedzanie fortu pancernego XV "Borek" i artyleryjskiego I "Salis Soglio". Przejazd z Przemyśla do fortów - ok. 15 min, przejście do fortu I - ok. 20 min.

Wariant II - dwa oblicza twierdzy Przemyśl
Zwiedzanie fortu artyleryjskiego XII "Werner" i ekspozycji muzealnej z I wojny światowej oraz eksploracja ruin fortu pancernego XIII "San Rideau". Przejazd z Przemyśla  do fortów ok. 15 min, fort XII - płatny.


Wariant III - pólnocny odcinek obronny
Zwiedzanie fortu artyleryjskiego XII "Werner" i ekspozycji muzealnej z I wojny światowej oraz eksploracja fortu arteryleryjsko-pancernego XI "Duńkowiczki". Przejazd z Przemyśla  do fortów ok. 15 min, fort XII - płatny


Wariant IV - muzea Twierdzy Przemyśl
Zwiedzanie fortu artyleryjskiego XII "Werner" - zwiedzanie Muzeum Twierdzy Przemyśl LUB multimedialnej wystawy Twierdza Przemyśl w Muzeum Narodowym Ziemii Przemyskiej. Muzea znajdują się w centrum Przemyśla i są płatne, do fortu XII trzeba jechać ok. 15 min, jest płatny.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Wycieczki rowerowe po Twierdzy Przemyśl
___________________________________________________________________________________________________

Wycieczki z Przemyśla do Lwowa
___________________________________________________________________________________________________

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego